Elektri, välgu ja helide võlumaailmas

Märtsikuu viimasel koolipäeval külastasid  3. klassid KIK projekti raames Energia avastuskeskust Tallinnas.  Eelmisel sajandil töötas avastuskeskuse hoones Tallinna  Linna Elektri Keskjaam. Vana elektrijaama masinahoones  tegutseb praegu Energia avastuskeskus, mis on unikaalne elektri- ja energiateemaline kogupere teaduskeskus.

Teadusteatri etendusel „Avasta elekter” said lastel paremini selgeks vooluringi osad, elektrijuhtide ja isolaatorite omadused. Etendusel mängiti praktiliselt läbi vooluringi koostamine, milles said osaleda paljud õpilased. Kasutati ehtsaid, aga ohutuid igapäeva kasutuses olevaid madalpinge seadmeid. Etendust viis läbi Energia avastuskeskuse legendaarne leiutaja Aare Baumer, kes oma mõnusa huumoriga lapsed mõtlema ja naerma pani.

Lastele tekitasid erilist furoori  interaktiivsed eksponaadid, mis tegid erinevaid hääli ja helisid või võimaldasid elektri-, valguse- või optikanüansside avastamist.

Ootusärevust tekitas välgudemonstratsioon. Seda viidi läbi Tesla generaatoriga Faraday puuris. Tesla  trafo muundas madala sagedusega elektrivoolu kõrge sageduse ja kuni 500 000-voldise pingega elektrivooluks.  Faraday puur on elektrit hästi juhtivatest materjalidest valmistatud ja igast küljest suletud kast, mis kaitses elektrivoolu eest. Kui Tesla transformaator sisse lülitati, siis tekkisid selle ümber sinakasvioletsed välgunooled ja kuulda oli valju ragisevat heli. Tekkis tunne, nagu ruumis olekski päris äikesetorm. Etendus oli tõsist pinget pakkuv.

Staatilise elektri demonstratsioonil „Juuksed püsti!” tõusid tõesti katsetajatel juuksed püsti.  Van de Graaffi generaatori sees liikuv kummilint vedas endaga kaasa elektrilaengud, mis kogunesid metallkera pinnale. Kera elektroodiga puudutades said katses osalejad tunda, kuidas juuksed püsti tõusid. Katsetaja keha pinnale kogunes kuni 150 000 voldini ulatuv  laeng. Pärast tuli end ära maandada. Põnev oli nii katse sooritajatel kui ka pealtvaatajatel.

Koolipäev ise katsetades, uurides ja avastades ning erinevaid trikke kogedes  meeldis õpilastele.

Koolimaja lahtiolekuajad vaheajal.

Vaheajal, 23.-27. aprillil on koolimaja avatud kell 8.00-13.00.[Loe edasi...]

Vabad ametikohad

2018/2019. õppeaastast alustav Rapla Vesiroosi Kool võtab tööle huvijuhi, klassiõpetaja, kunstiõpetaja, psühholoogi, saksa keele õpetaja, IT-spetsialisti. Kandideerimiseks palume saata avaldus, elulookirjeldus ja...[Loe edasi...]